Problémy oken a jejich řešení

rozděleno do kapitol

Začínáme...

24.01.2023

Existují vůbec okna, která izolují jako zeď, chrání v létě před horkem, ale v zimě pustí do interiéru sluneční paprsky, které vyhřejí celý byt? Se skly, na kterých nekondenzuje voda, z vnějšku se nedělá námraza, navíc s podstatně větší životností, protože z nich neutíká plyn, jsou bezpečná i proti zlodějům a která hlavně umí tlumit hluk tak, že...

Každý asi ví, že trojsklo izoluje lépe než dvojsklo. Ale ne každý si hned uvědomí, že to co skutečně izoluje, nejsou skla, ale komory mezi nimi. Čím je komor více, tím lépe zasklení izoluje - trochu podobné jako u plastových rámů, i když tak jednoduché to zase není - a bude třeba trochu nahlédnout pod pokličku fyziky.

Častým jevem na dobře izolujících sklech je ranní kondenzát a v zimě námraza. Negativní reakce uživatelů, kteří u prodejců tento jev reklamují, protože chtějí přes okna vidět, jsou odbývány slovy, že je to právě důkaz o velmi dobré izolační schopnosti, protože na hůře izolujících sklech se kondenzát na vnějším povrchu netvoří.

Doposud jsme se zabývali problematikou úniků tepla, ale nyní se dostáváme k jedné z nejzajímavějších kapitol celého seriálu - k solárním ziskům a k energetické bilanci oken.

Jak přijde horké léto, jsou okna tak trochu k zlosti. Množství Sluneční energie, které jimi projde, je oprávněným důvodem ke starostem, jak s přebytečným teplem naložit.

Na téma hlukového útlumu oken bylo napsáno už docela hodně článků, jenže všechny říkají zhruba toto: "Zvuková izolace oken a dveří se vyjadřuje indexem vzduchové neprůzvučnosti Rw. Obecně platí, že čím je uváděná hodnota Rw vyšší, tím lépe zvukově izolační okna kupujeme." Jenže pokud nám prodejce oken řekne, že nám může nabídnout okna s útlumem Rw...

V tomto díle se zaměříme na slabiny izolačních skel. Tato problematika je velmi málo diskutována a přitom má naprosto zásadní vliv na funkci oken jako celku.

Bezpečnost u oken zajistit lze, ale je nutné si za ni dost připlatit. Existují běžným způsobem nerozbitná, nebo i neprůstřelná skla, rámy s kováním, které náhodný zloděj nevypáčí, nebo i nehořlavá okna. Vměstnat ale bezpečnost oken z více hledisek do jediné kapitoly, znamená vybrat asi jen desetinu podstatných informací. Proto prosím znalce o...