7. Bezpečnost oken

17.01.2023

Bezpečnost u oken zajistit lze, ale je nutné si za ni dost připlatit. Existují běžným způsobem nerozbitná, nebo i neprůstřelná skla, rámy s kováním, které náhodný zloděj nevypáčí, nebo i nehořlavá okna. Vměstnat ale bezpečnost oken z více hledisek do jediné kapitoly, znamená vybrat asi jen desetinu podstatných informací. Proto prosím znalce o shovívavost. 

Bezpečnostní skla - ochrana před zraněním střepy

Nejčastěji se používají tyto typy bezpečnostních skel:

  • Sklo s vnitřním napětím - kalené nebo chemicky tvrzené - běžným způsobem jej nelze rozbít - buď je k tomu třeba kladivo se speciálním hrotem (bývá v dopravních prostředcích) nebo úder čímkoliv tvrdým do hrany skla. Pak se celé sklo rozsype na drobné kousky bez ostrých hran, které neublíží.
  • laminovaná skla - vlepená folie mezi dvěma skly drží při rozbití střepy stále pohromadě aniž by hrozilo nebezpečí poranění
  • s dodatečně nalepenou bezpečnostní folií - i když se sklo pod folií rozbije, střepy drží pohromadě, takže nalepovací folie plní svůj bezpečnostní účel.

Ochrana před zloději

Při zadání výrazu "bezpečná okna" do vyhledávače, oznámí Google, že našel přes půl milionu odkazů. 

Naprostá většina se zabývá ochranou před násilným vniknutím zvenčí a nevítané návštěvě, kde prodejci publikují i videa, které mají zájemce přesvědčit, že právě to jejich okno je prakticky nedobytné.

Fakt je ten, že pokud se lupič do nějakého domu vloupat chce, tak se tam prostě dostane, ať je zabezpečení sebelepší.

Přesto jsou definovány bezpečnostní třídy, které stanoví po jakou dobu a s použitím jakého nářadím by mělo být okno bezpečné. Pracují s nimi jak oknaři tak i pojišťovny.

Bezpečnostní třídy začínají zabezpečením, odolávajícím příležitostným zlodějům, kteří nemají páru o konstrukci okna a snaží se jej překonat hrubou silou a končí až "super" okny, které 20 minut odolávají znalcům na kování, vybavenými velkým elektrickým nářadím.

Pokud ale zkusíme chvíli uvažovat stejně jako zloděj, který nad svou "prací" přemýšlí, dojdeme k závěru, že přece existuje hydraulický zvedák, kterým lze párkrát zapumpovat proti oknu nebo sprej s tekutým dusíkem, díky kterému zkřehne každé kování a našli by se asi i další možnosti, ale nechci dávat návody lapkům, kteří nad svou "prací" zase tolik nepřemýšlejí.

Takže pokud máte něco, co Vám ani skvělé pojištění nenahradí a chcete nějaké řešení, se kterým by měl i přemýšlivý zloděj dost práce, pak by mohlo být slušnou překážkou okno, u kterého:

  • zasklení tvoří venkovní laminované sklo ze dvou kalených tabulí (odolné proti rozbití, proti tepelným šokům a díky laminační folii i proti kyselině, rozpouštějící sklo).
  • okno je otvíravé směrem ven (což je v našich končinách bohužel vyjímka) a rám je po celém obvodu opřený o ostění (ochrana před vtlačením do místnosti pomocí hydraulického zvedáku).
  • v rámu (nejlépe dřevěném, protože nemá komory), napuštěném nehořlavou impregnací je vložený celoobvodový pás z nerezové oceli (ochrana proti tekutému dusíku, i proti odvrtání).
  • izolační sklo je vlepené hluboko v rámu a zajištěné přišroubovaným ocelovým vinglem (skrytým pod lištou) proti vpáčení skla dovnitř u okrajů přes rámečky.
  • bezpečnostní kování se dvěma kameny na každé straně, připevněné až do ocelových výztuh s ochranou proti vysazení z pantů a samozřejmě se zajištěním proti pootočení kliky.

Bylo by myslím zajímavé, pozorovat z bezpečné vzdálenosti zloděje, jak dlouho by mu trvalo a jaké vybavení by použil, než by se takovým oknem dostal dovnitř.

Neprůstřelná skla:

Zajistit neprůstřelnost proti jednomu náboji je něco zcela jiného než proti dávce z automatu, kdy může patrona narazit vícekrát do téhož místa. 

Neprůstřelnost skel se určuje formou použité zbraně (resp. projektilu), kterému má odolat.

Používají se různé průhledné materiály jako je polykarbonát, akryl i samozřejmě sklo, kombinované s laminačními foliemi.

V současnosti je nejodolnějším průhledným materiálem oxynitrid hliníku, který umožňuje vyrábět neprůstřelná skla v mnohem menší tloušťce. Jeho cena je velmi vysoká, ale protože splňuje požadavky na nejvyšší odolnost při malé tloušťce, je tento materiál velmi perspektivní.

Ohnivzdorná okna:

Požáry domů vznikají nejčastěji tak, že plameny prošlehnou z interiéru na fasádu, odkud se dále šíří do horních pater. Zamezení větších škod je možné právě použitím nehořlavých rámů a protipožárních skel.

V případě použití hliníkových rámů je v dutinách umístěna žáruvzdorná vložka u dřevěných materiálů se volí vhodná impregnace nebo ocelový pás, integrovaný v rámu.

Protipožární skla jsou nejlepší z keramické žáruvzdorné skloviny, která mají minimální teplotní roztažnost. Z cenových důvodů se ale používají laminovaná skla, spojená speciálními samozhášecími vrstvami, zabraňujícími šíření tepla a zajišťujícími celistvost při požáru.

Používají se tam, kde nějaká nařízení požadují určitou specifickou úroveň odolnosti proti ohni, např. nemocnice, školy, hotely.

Předchozí díl: Problémy zasklení